Taniec klasyczny ( balet ) stroje ćwiczebne

października 16, 2015

 

Opis stroju z podziałem na grupy :

Dom Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim:

- wszystkie grupy obowiązuje baza ( białe/jasnoróżowe body na ramiączka/krótki rękaw, białe/jasnoróżowe rajstopy kryjące, białe/jasnoróżowe baletki płócienne/skórzane)
- spódniczki : gr 1  różowy ciemny, gr 2 fioletowe, gr 3 niebieskie ( do zakupu przez Akademię lub https://allegro.pl/spodniczka-tiulowa-tutu-spodnica-15-kolorow-40-cm-i7199188849.html)

       

Na zajęciach z tańca klasycznego wskazanym strojem są body, najchętniej na ramiączka, ewentualnie z krótkim rękawem. Przylegają one do ciała co pozwala na kontrolę wykonywanych pozycji i ćwiczeń. Młodsze dzieci często mają body rozpinane w kroku, dla większych baletnic polecam nierozpinane. Dostępne są przeróżne kolory kostiumów, jest w czym wybierać, jednak często preferowane jest posiadanie podobnych strojów w całej grupie. U młodszych baletnic ramiączka powinny być klasyczne, grubsze lub cieńsze, bez efektownych krzyżowań na plecach i koronek. U starszych możliwe są już ozdobne cienkie ramiączka krzyżowane, kostiumy z marszczeniami, pod szyje, odcinane pod linią biustu itd.Do kostiumu dochodzą rajstopy, zakładane pod body, rzadko na figi, chyba że są one mocno wycięte i nie będą wystawały. Rajstopy najczęściej są w kolorze cielisto/różowym bądź białym, bez wzorów, kryjące. Nie mogą też posiadać odznaczających się "krótkich spodenek", całe o jednolitej strukturze.

 Ostatnim elementem stroju są baletki. Przeważnie są one różowe bądź cieliste, często w szkołach baletowych zabrania się dziewczynom noszenia białych lub czarnych ( są one noszone przez chłopców) . Baletki robione są ze skóry bądź z miękkiego płótna, w szkołach baletowych preferowane płócienne. Podeszwa baletki jest mniejsza niż obrys stopy, miękka, obecnie często dzielona jest na dwie "łezki", jedna w części przedniej stopy, druga pod piętą, co zapewnia lepszy wygląd podbicia.  Aby baletki lepiej trzymały się stopy, doszywane są troczki, czyli tasiemki po dwóch stronach kostki pełniące rolę sznurówek. To właśnie prawidłowego wiązania troczków młode baletnice muszą się jak najszybciej nauczyć. Nie jest to bajkowe wiązanie aż za kolano z wielką kokardą :) a skromne w koło kostki, skończone supełkiem schowanym pod warstwę, aby nie wypadł podczas tańca. Jak widać na zdjęciu, kolor ich jest jasny aby jak najmniej rzucały się w oczy.

 

 

 

 

 W szkołach baletowych na tych elementach kończy się strój ćwiczebny, jednak na zajęciach w szkołach prywatnych i u małych baletnic dochodzi jeszcze spódniczka baletowa, często wykonana z tiulu, najbardziej charakterystyczny dla małych tancerek element stroju baletnicy :). Powinna ona maksymalnie sięgać przed kolanko, aby nie zasłaniać pracy nóg, być lekka, nie posiadać miliona warstw, w kolorze dopasowanym do reszty stroju.

 

  

 

W szkołach baletowych dopuszczalne są tylko delikatne tuniczki, zakładane na wyjątkowe okazje takie jak półroczne lub roczne egzaminy, bądź wyjątkowe wizytacje na zajęciach. Zawsze są one w kolorze kostiumu, lekko przeźroczyste, nie odstają od ciała tancerki, a długość mierzona jest poprzez wyprostowanie reki tancerki wzdłuż uda, i zaznaczenie miejsca na nodze do którego sięga środkowy palec dłoni.

   

 

Starsze baletnice, które wykonują już solowe wariacje (tańce, solówki), stosowane są tzw. paczki ćwiczebne. Są to stojące tiulowe spódnice, przypominające sceniczne paczki klasyczne, które pozwalają trenować bez ryzyka uszkodzenia kostiumu scenicznego. Poniżej po lewej paczka ćwiczebna, po prawej paczka sceniczna.You Might Also Like

0 comments

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Like us on Facebook

Kontakt

akademiaecarte@gmail.com tel 887230881