LOKALIZACJE

wtorek, 27 października 2015

Szpagat poprzeczny ( turecki, męski)

 Szpagat poprzeczny, nazywany też tureckim i męskim, w gimnastyce określany jako siad rozkroczny, wymaga nie tylko   rozciągnięcia, ale pewnych predyspozycji w budowie stawów biodrowych.  Ograniczeniem jest tu różny kąt ustawienia powierzchni stawowych u kobiet i  mężczyzn.

W szpagacie poprzecznym nogi mają być rozłożone równo na boki, w jednej linii pięty z biodrami, kolana obowiązkowo skierowane do góry, co sprawia ze mamy wykręcone całe nogi na zewnątrz, jak w tańcu klasycznym. Skierowanie kolan w przód sprawia, że całe nogi są w bardzo nienaturalnym ułożeniu, staw biodrowy w tej płaszczyźnie ma bardzo ograniczoną ruchomość, i w ten sposób tak na prawdę nie rozciągamy mięśni, ale wyginamy do granic możliwości stawy biodrowe. Złe ułożenie nóg działa również negatywnie na kolana, jeśli dodatkowo są lekko ugięte, na które nienaturalnie naciskamy z boku, można nabawić się dużej kontuzji. 

 

Na zdjęciu przedstawiony jest szpagat poprzeczny na podłodze ze stopami flex, jednak taki szpagat również można wykonywać np w skoku, staniu na rękach, na głowie itd.

 

 

Przed wykonywaniem szpagatu poprzecznego należy przede wszystkim porządnie rozgrzać mięśnie i stawy, wykonać parę ćwiczeń rozciągających ( konkretne ćwiczenia znajdziesz tutaj ), i stopniowo zjeżdżać miednicą coraz niżej. Podczas rozjazdu korpus należy trzymać z przodu podparty rękami, aby kontrolować równa linię miednicy i stóp, jeśli postawimy ręce z tyłu ciężko nam będzie ją zachować. Na początku rozjazd możemy wykonywać na piętach, z palcami skierowanymi do sufitu, aby panować nad prawidłowym wykręceniem nóg, kiedy już opanujemy pełny szpagat, stopy powinny być point.

 

Tutaj równie, tak samo jak w szpagacie klasycznym, kiedy kąt 180 stopni to dla Nas mało, możemy wykonywać ponad szpagaty, z jedną bądź dwoma nogami na podwyższeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...