Leżenie przewrotne

października 28, 2015


Pozycja ta jest często wykorzystywana jako ćwiczenie usprawniające, przygotowanie do przewrotów w przód i w tył, oraz ćwiczenie rozciągające. Zaczynamy z pozycji siadu prostego, kładziemy się na plecy zabierając ze sobą proste złączone nogi i prowadzimy je aż dotkniemy stopami podłogi za głową, podnosząc miednicę do góry. W leżeniu przewrotnym ręce powinny zostać na podłodze wzdłuż ciała, jednak w fazie ćwiczeń należy pomóc sobie i podtrzymywać podniesioną miednicę. Kolana przez cały czas powinny pozostać proste a całe nogi złączone i napięte. Na początku można mieć trudności z sięgnięciem stopami aż za głowę, jest to spowodowane małą gibkością kręgosłupa i wielokrotne powtarzanie ćwiczenia sprawy, że uzyska on odpowiednią sprawność.

 

 

Tak jak wspomniałam na początku, leżenie przewrotne może być wykorzystywane na różne sposoby. Pierwszym jest przekształcenie go na ćwiczenie kondycyjne. Całość zaczynamy z przysiadu podpartego, wykonujemy przetoczenie w tył do leżenia przewrotnego, wracamy tą sama droga do przysiadu podpartego i wykonujemy wyskok w górę z rękami przy uszach. Ćwiczenie często nazywane kołyską na plecach do wyskoku. 

Leżenie przewrotne świetnie rozciąga również kolana, co przydaje się we wszystkich gimnastycznych i baletowych ćwiczeniach. Kiedy już wypracujemy równowagę, możemy złapać dłońmi za pięty, i jeszcze bardziej prostować kolana.

Jako przygotowanie do przewrotów, leżenie przewrotne wykonujemy aby przyzwyczaić się do odpowiedniego przetaczania na zaokrąglonych plecach, wypracować powrót z przetoczenia do przysiadu podpartego, co jest końcówka przewrotu w przód, oraz opanować przetoczenie do przewrotu w tył. W tym ostatnim następuje mała zmiana ułożenia rąk, jednocześnie z przeniesieniem nóg za głowę, ręce opieramy dłońmi przy uszach, dokładnie tak jak przy mostku. Ma to na celu pomoc przy przejściu na przysiad podparty przez głowę, odpychamy się lekko dłońmi od podłogi aby uwolnić głowę.

 

You Might Also Like

0 comments

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Like us on Facebook

Kontakt

akademiaecarte@gmail.com tel 887230881